Karima Bennoune to profesorka prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Kalifornijskim. Dorastała w Algierii i USA. Napisała m.in. książkę o walce z religijnym fundamentalizmem w krajach islamskich. Jako specjalistka od praw człowieka jeździła z misjami humanitarnymi do Afganistanu, Bośni, Libanu czy Tajlandii. Właśnie opublikowała dla Wysokiego Komisarza ONZ raport o wolności kulturowej w Polsce.

Przedstawicielka ONZ trzykrotnie próbowała się spotkać z ministrem Glińskim, ale nie znalazł dla niej czasu. Reprezentanci resortu kultury nie wzięli też udziału w spotkaniu z rządem, na którym przedstawiono wnioski z wizyty. A są one dla ministra i całego rządu bardzo krytyczne.

Raport mówi o groźnych zjawiskach w polskim życiu publicznym, a zwłaszcza kulturze. Przykłady? Odwołanie dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Pawła Machcewicza, odebranie już przyznanej dotacji festiwalowi Malta. Sprawozdawczyni ONZ pisze, że spotkała się też „z innymi obecnymi i byłymi dyrektorami instytucji kulturalnych, którzy znaleźli się pod podobną presją na dostosowanie się do narzuconej wizji".

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej