W 2020 r. przy toruńskim Porcie Drzewnym, między uczelnią medialną Tadeusza Rydzyka a wybudowanym przez niego kościołem, ma powstać Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Do 2020 r. kierowane przez Piotra Glińskiego Ministerstwo Kultury przekaże na tę instytucję 70 mln zł. W umowie jako jej założyciel figuruje Tadeusz Rydzyk.

PRZECZYTAJ: Umowa między Lux Veritatis a ministrem Piotrem Glińskim [PDF]

Muzeum ma uczyć o patriotyzmie, dobru i złu, a przede wszystkim o Polakach i Żydach w czasie II wojny światowej. Formuła instytucji wymyślona jest przez środowisko Rydzyka, a placówka będzie finansowana z pieniędzy podatników. Jego dyrektora minister będzie mógł zmienić tylko w uzgodnieniu z fundacją Lux Veritatis prowadzoną przez dyrektora Radia Maryja.

Kto wyłudza od Polaków

Zbiory wniesione przez fundację do wspólnego muzeum zostały wycenione na 88 mln zł przez specjalistę od wyceny dzieł sztuki Adama Konopackiego. Wykaz zbiorów to załącznik nr 8 do umowy fundacji z ministerstwem. Załącznik ów liczy 22 tomy.

W załączniku można znaleźć m.in. tzw. relikwie I stopnia (czyli szczątki ciał) św. Maksymiliana Kolbego i bł. Karoliny Kózkówny, a także 11 Męczennic z Nowogródka. Widnieją tam również tzw. relikwie II stopnia, czyli przedmioty używane m.in. przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę czy s. Marię Teresę od Dzieciątka Jezus. Rzeczoznawca odnotował: „nie podjęto wyceny relikwii”. Pozostają one po prostu w kaplicy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej – uczelni prowadzonej w Toruniu przez Rydzyka.

Pozostało 84% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej