Decyzję Szwedzkiej Akademii ogłosiła w czwartek sekretarz nagrody prof. Sara Danius: - Literacką Nagrodę Nobla 2017 otrzymuje Kazuo Ishiguro, który w powieściach o ogromnym ładunku emocjonalnym odkrywa pustkę pod naszym złudzeniem połączenia ze światem.

Jak co roku zaraz po ogłoszeniu decyzji Sara Danius udzieliła krótkiego wywiadu, w którym tłumaczyła wybór akademików i chwaliła dorobek laureata. – Kazuo Ishiguro to autor integralny, nierozglądający się na boki. Stworzył własny estetyczny świat, jedyny w swoim rodzaju – mówiła Danius. – Gdy połączyć Jane Austen z Franzem Kafką, to otrzymamy Ishigurę w pigułce. Można jeszcze dorzucić Marcela Prousta i trochę wstrząsnąć ten koktajl, ale nie za mocno.

>> Kazuo Ishiguro laureatem literackiego Nobla. Ultrabrytyjski pisarz, który pisze o przemijaniu i lojalności [KOMENTARZE]

Pytana o ulubione dzieła laureata w pierwszej kolejności wymieniła „Pogrzebanego olbrzyma”, który ukazał się dwa lata temu. Później pochwaliła Ishigurę za „Okruchy dnia” – zdaniem Akademii to arcydzieło. Sekretarz przypomniała jednak, że akademicy nagradzają cały dorobek pisarza, a nie tylko najlepszą czy najnowszą książkę. – Oczywiście ten dorobek powinien być aktualny. Z [dzieła Ishigury] też można czerpać na różne sposoby – mówiła sekretarz.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej