Wprowadzenie nowego wzoru paszportu to część obchodów stulecia niepodległości. Jak podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, akcja „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” skierowana jest do wszystkich obywateli RP, ale głos na stronie internetowej akcji można oddać z dowolnego miejsca świata.

W maju MSWiA powołało specjalny zespół, który zajmie się wprowadzeniem „wzoru dokumentu paszportowego z motywem ‘Niepodległa’”. Motywy zastąpią na kartach paszportu dotychczasowe grafiki z pejzażami.

Jak informuje komunikat MSWiA w skład zespołu weszli „historycy, eksperci MSWiA, projektanci i specjaliści zajmujący się na co dzień weryfikacją autentyczności dokumentów”. Nie wskazuje jednak żadnych nazwisk, a zarządzenie MSWiA wymienia wśród członków przede wszystkim urzędników. W skład zespołu weszli m.in. szef gabinetu politycznego szefa MSWiA oraz dyrektorzy (lub osoby przez nich wskazane) poszczególnych departamentów, m.in. polityki granicznej, analiz i polityki migracyjnej, spraw międzynarodowych, a także dyrektor Centrum Personalizacji Dokumentów, rektor szkoły policyjnej w Szczytnie, komendant główny policji oraz komendant Straży Granicznej.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej