Aleksander Jackowski był historykiem sztuki, etnologiem, znawcą i badaczem sztuki naiwnej. Od 1952 aż do 1998 r. szefował redakcji kwartalnika „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”. Do 1984 r. pełnił funkcję kierownika Pracowni Sztuki Nieprofesjonalnej w Instytucie Sztuki PAN. Był członkiem Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk.

- Myślę o sobie, kim ja jestem, strasznie mi trudno to powiedzieć. Naukowiec? Artysta? Socjolog? Teraz mówię o sobie "antropolog", bo to nic nie znaczy, to słowo, w którym można wszystko zobaczyć. W gruncie rzeczy człowiek, który szuka, który stara się umieć widzieć - mówił w 2008 r. w programie "Notacje historyczne" w TVP Historia.

Był autorem kilku książek, m.in. "Sztuka ludu polskiego (1965), "Świat Nikifora" (2005), "Polska sztuka ludowa" (2002). Najważniejsza dla niego była publikacja z 1995 roku "Sztuka zwana naiwną". - To jedyna naprawdę ważna książka, jaką napisałem w życiu. To jest sztuka o ludziach - powiedział w tym samym wywiadzie. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.