Mikrobiom - mówi wam to coś?

Badania nad mikrobiomem/mikrobiotą, czyli zbiorem wszystkich mikroorganizmów zamieszkujących ludzki organizm (ale nie tylko ludzki - również organizmy innych zwierząt, a także roślin), to naukowy hit ostatnich lat. Dzięki nim wiemy, że na blisko 30 bln (tys. mld) ludzkich komórek budujących organizm przeciętnego człowieka przypada ok. 39 bln komórek należących do różnych mikrobów - bakterii, grzybów, archeanów oraz wirusów (które jednak nie zasługują na nazwanie życiem, gdyż nie są zdolne do samodzielnej replikacji i ewolucji - potrzebują do tego komórki organizmu, który zakażają).

Dlatego kiedy mówimy "mój organizm", powinniśmy wziąć słowo "mój" w cudzysłów. Bo to raczej nasz organizm. I ja, i ty jesteśmy holobiontami, organizmami złożonymi z różnych organizmów.

Mikroorganizmy żyjące w symbiozie z organizmem ludzkim nie tylko pomagają nam trawić pokarmy, ale i wpływają na nasz układ nerwowy (a więc m.in. nastrój), metabolizują leki, które przyjmujemy, a także chronią nas przez mikrobami chorobotwórczymi
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej