Prof. Bogusław Pawłowski – ur. w 1962 r., antropolog. Kierownik Katedry Biologii Człowieka na Uniwersytecie Wrocławskim. Współzałożyciel i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji. W kwietniu zostanie prezydentem European Human Behaviour and Evolution Association (EHBEA). Pod jego redakcją ukazała się „Biologia atrakcyjności człowieka”. Razem z Tomaszem Ulanowskim napisał książkę „Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy”

Tomasz Ulanowski: Zauważył pan, że w książkach czy filmach capo di tutti capi zawsze o kilka długości przegania nie tylko intelektualnie, ale też moralnie pomagierów? Jest myślącym strategicznie przykładnym ojcem rodziny, a czasem samotnikiem ascetą. A jego podwładni to często pozbawione gustu miernoty.

Prof. Bogusław Pawłowski: Tak, ale to zafałszowany obraz. Wystarczy popatrzeć na niektórych szefów państw, korporacji czy instytucji publicznych. Znajdziemy co najmniej kilku takich, którzy pławią się w luksusie, a jeśli są heteroseksualnymi mężczyznami, a zazwyczaj są, to również kochają się otaczać kobietami.

Pozostało 93% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej