Jess Wade, mistrzyni różnorodności

Kiedy Jess Wade - fizyczka zajmująca się polimerami z Imperial College w Londynie - postanowiła pisać jedną stronę Wikipedii dziennie, nie sądziła, że jej wysiłek wzbudzi zainteresowanie całego świata. Ona po prostu się zdenerwowała tym, że Wikipedią rządzą biali mężczyźni (90 proc. redaktorów Wikipedii to mężczyźni, a kobiety stanowią zaledwie 18 proc. opisywanych osób). Uznała, że najsłynniejsza internetowa encyklopedia powinna stać się bardziej różnorodna i że powinno w niej być więcej kobiet i naukowców ras innych niż biała.

Sama Wade zapisała setki stron Wikipedii, ale co ważniejsze, stała się inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie, którzy podziwiali jej kampanię i ideę, która ją napędzała.

O coraz większym znaczeniu Wade boleśnie przekonał się Alessandro Strumia, fizyk z Uniwersytetu w Pizie.

Otóż we wrześniu ubiegłego roku Jess Wade miała wystąpienie podczas konferencji poświęconej równości płci w nauce, zorganizowanej w laboratorium ośrodka badań jądrowych CERN pod Genewą. Dokładnie tego samego dnia Strumia, który jest również fizykiem CERN-u, wpadł na „genialny” pomysł prezentacji (w sali wypełnionej głównie młodymi badaczkami), w trakcie której udowadniał, że kobiety nie nadają się do uprawiania fizyki, a ich ewentualne sukcesy są wynikiem akcji afirmatywnej.

Pozostało 88% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej