Ta wiadomość jako sensacja dnia pojawiła się w prasie brytyjskiej w październiku. Od tego czasu uporządkowano drzewa genealogiczne obojga królewskich narzeczonych i obecnie możemy już dokładne prześledzić, jak wygląda ich pokrewieństwo.

Jaka jest szansa, że dwie przypadkowe osoby są spokrewnione

Jeżeli rozważamy dwie zupełnie przypadkowe osoby, to każda z nich w ma dziesiątym pokoleniu 1024 przodków i ponad milion przodków w 20. pokoleniu. W konsekwencji dla tych dwóch przypadkowych osób jest bardzo duża szansa, że w 20. czy dalszym pokoleniu są ze sobą spokrewnione. Oczywiście jest to rozważanie wyłącznie statystyczne.

W praktyce sytuacja jest istotnie zaburzona. Na przykład we Francji stwierdzono w pewnym regionie istotnie większe od przeciętnego występowanie jaskry. Był to rejon górski, o stosunkowo rzadkim docieraniu wojsk w czasach wojen i stosunkowo niewielkiej ruchliwości mieszkańców. Zmobilizowano dużą liczbę studentów i przeprowadzono badania genealogiczne ok. 40 tys. chorych na jaskrę na przestrzeni kilku wieków. W miarę posuwania się w czasie liczba przodków szybko malała. Ostatecznie okazało się, że wszyscy chorzy byli potomkami jednej pary żyjącej kilka wieków wcześniej.

Pozostało 93% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej