Peter Grünberg zmarł 9 kwietnia w wieku 78 lat. Był profesorem w Instytucie Badawczym w Jülich, jednym z największych laboratoriów naukowych Europy. W roku 1988 odkrył zjawisko gigantycznego magnetooporu (GMR), dzięki któremu m.in. możliwe stało się drastyczne zminiaturyzowanie i zwielokrotnienie pojemności twardych dysków.

W roku 2007 Grünberg dostał Nagrodę Nobla wraz z francuskim badaczem Albertem Fertem, który zjawisko gigantycznego magnetooporu odkrył niezależnie w tym samym czasie. 

- To odkrycie zmieniło naszą cywilizację i umożliwiło eksplozyjny rozwój technologi cyfrowej - wspomina na Facebooku prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. - Każdy z nas, korzystając dzisiaj ze swojego komputera, zawdzięcza tę możliwość Peterowi Grünbergowi. Wielu polskich uczonych pracujących w Jülich miało okazję spotkać się z nim, a także pracować w jego instytucie. Oprócz nagrody Nobla posiadał prawie wszystkie znaczące wyróżnienia naukowe, liczne doktoraty honorowe i tytuł honorowego obywatela miasteczka Jülich.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej