Najnowsze przeprowadzone w Europie badania dowodzą, że u kobiet, które są zatrudnione przy sprzątaniu, a także u tych, które często czyszczą swoje mieszkania za pomocą środków w sprayu, może stopniowo pogarszać się praca płuc.

Skutki owych uszkodzeń układu oddechowego można porównać do wpływu palenia 20 papierosów dziennie przez okres 10-20 lat – dowodzi zespół naukowców z Norwegii. Szczegóły ich badań publikuje magazyn „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”, wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Klatki Piersiowej.

Naukowcy z Bergen prześledzili dane zebrane od 6235 osób biorących udział w dużym europejskim badaniu zdrowotnym – „European Community Respiratory Health Survey”. 53 proc. badanych stanowiły kobiety, stan ich zdrowia monitorowano ponad 20 lat.

Naukowcy sprawdzali wyniki spirometrii. To badanie, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Wykonuje się je przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem. Ma na celu określenie rezerw wentylacyjnych układu oddechowego i jest niezbędne do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego, takich jak np. POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej