Nieważne, czy są duże, czy drobne. Mocne i sękate jak dłonie drwala czy delikatne jak dłonie pianisty - to też nie ma znaczenia. Ważne, żeby męskie dłonie zachowywały odpowiednie proporcje długości palców.

Mężczyźni, których palce serdeczne są wyraźnie dłuższe od wskazujących, jeszcze w łonie matki byli poddani mocniejszemu działaniu androgenów (przede wszystkim testosteronu). Kobiety mogą więc ich odbierać jako bardziej męskich.

Z kolei jeśli mężczyzna ma palce wskazujące dłuższe od serdecznych, to oznacza, że jeszcze w łonie matki był wystawiony na działanie wysokiego stężenia estrogenów - hormonów kobiecych.

Kilka lat temu naukowcy z Kanady udowadniali zresztą, że mężczyźni o męskich dłoniach są bardziej... serdeczni dla kobiet i w efekcie mają więcej dzieci.

Jesteś miły dla kobiet? To można poznać po dłoniach.

Jak teraz twierdzą uczeni z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mężczyźni o męskich dłoniach - czyli, przypomnijmy, mający palce serdeczne wyraźnie dłuższe od wskazujących - mają też większą szansę na związek z atrakcyjną kobietą. Wyniki badań na ten temat opublikowali w piśmie "Personality and Individual Differences".

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej