Żadne inne występki nie powodują tak wielkich strat psychicznych i fizycznych - pisano. Medyczne autorytety upatrywały w niej przyczyny szaleństwa, osłabienia intelektu, utraty pamięci, zniszczenia układu nerwowego, zmącenia umysłu, wyczerpania, impotencji, psychozy, padaczki oraz niedorozwoju potomstwa. Owłosienie rąk było w świetle tego jedynie drobną niedogodnością. W „Metafizyce moralności" Immanuel Kant przestrzegał, że masturbacja stanowi „urażenie człowieczeństwa w swojej własnej osobie” ("Verletzung der Menschheit in unserer eigenen Person") i jest pod pewnymi względami gorsza od samobójstwa.

>>Masturbacja dla dobra nauki

Ślady masturbacyjnej paniki sprzed 100 lat wrosły w naszą kulturę, a przeciwmasturbacyjne kuracje stały się elementem dnia codziennego. Takim jak chociażby... poranne płatki śniadaniowe. Trudno dać wiarę, ale płatki, a konkretnie płatki kukurydziane, zostały wynalezione i wprowadzone na rynek przez dr. Kellogga jako narzędzie zapobiegające grzesznym występkom.

Pozostało 89% tekstu
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.