30,24 proc. dla Wołodymyra Zełenskiego, 15,95 proc. dla Petra Poroszenki – takie wyniki po podliczeniu 100 proc. protokołów elektronicznych podała komisja wyborcza. Była premier Julia Tymoszenko, którą wymieniano wśród pretendentów do drugiej tury uzyskała 13,40 proc. poparcia. W wyborach 31 marca wzięło udział niemal 19 mln Ukraińców, 1,18 proc. głosów uznano za nieważne.

Kto chce rozmawiać

Oficjalnie agitacja wyborcza może rozpocząć się dopiero w momencie ogłoszenia startu drugiej tury wyborów przez CKW. Ale kampania już się toczy, koncentrując się wokół debaty telewizyjnej między kandydatami. Do takiego spotkania między główną trójką kandydatów nie doszło przed pierwszą turą. Julia Tymoszenko, która jako jedyna pojawiła się w telewizyjnym studiu, opuściła je po kilku minutach.

Debaty chcą przede wszystkim sami wyborcy. 2 kwietnia telewizja publiczna zaapelowała do obywateli, by wyrażali poparcie dla debaty poprzez wspieranie w sieciach społecznościowych akcji z hasztagiem #Debata_Wyzwanie i #chcędebaty.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej