Informację podał Forsal.pl za PAP. Kowalski znany jest z walki z urzędem Barnevernet, czyli norweskim ośrodkiem zajmującym się ochroną praw dzieci.
 
"Możemy potwierdzić, że ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Polskę do odwołania tego konsula" - powiedziała agencji NTB rzeczniczka norweskiego MSZ Ane Haavardsdatter Lunde.


Według rzeczniczki "przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych".

Kowalski ma trzy tygodnie na opuszczenie Norwegii. Dyplomata jest kierownikiem wydziału konsularnego w polskiej ambasadzie w Oslo. Udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet.

W 2016 r. Kowalski został Konsulem Roku w konkursie zorganizowanym przez polskie MSZ "za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych".

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej