Konferencja hiszpańskich biskupów katolickich wyciąga wnioski z niedawno ujawnionych masowych skandali pedofilskich w innych Kościołach narodowych – w USA, Irlandii, Chile i Niemczech.

Podąża także za stanowczymi wezwaniami papieża Franciszka, który się stara, by Kościół katolicki na całym świecie skończył z wieloletnim tolerowaniem i tuszowaniem przestępstw seksualnych duchownych, zwłaszcza wobec dzieci i nieletnich. Na luty Franciszek zwołał wszystkich najważniejszych hierarchów katolickich świata na naradę do Rzymu, która ma ustanowić zasady postępowania wobec seksualnych przestępstw kleru katolickiego.

Chronić wszystkich – nieletnich i pełnoletnich

Hiszpańscy biskupi zobowiązują się „chronić wszystkich nieletnich i pełnoletnich narażonych na wykorzystywanie seksualne” przez księży, wyznaczą w swoich szeregach „pieczołowicie wybrane osoby odpowiedzialne za nadzór i powiadamianie stosownych władz o każdym członku wspólnoty kościelnej, który dopuścił się przestępstwa wobec dziecka, nieletniego lub dorosłego” – napisali hierarchowie w specjalnym komunikacie

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej