Priorytety nowego budżetu wieloletniego będą jednym z głównych tematów szczytu UE w przyszłym tygodniu. Komisja Europejska ogłosi swój projekt tego budżetu w maju. Ale już w tę środę przedstawi przywódcom UE pod dyskusję zarys kilku opcji (wraz z prognozowanymi kosztami) – większej lub mniejszej polityki spójności, wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronnej, polityki migracyjnej.

Jednak skoro kraje płatnicy nie zamierzają w najbliższych tygodniach deklarować, czy i o ile są gotowe zwiększać swoje składki do przyszłego budżetu (w porównaniu z obecną siedmiolatką), to „łatwiejszym” tematem do debaty mogą stać się nowe warunki, od których mają być uzależnione wypłaty od 2021 r.

W środę ogłoszenie warunku nr 1: praworządność

Komisja w styczniu zaczęła dyskusję, w jaki sposób powiązać wypłatę funduszy z wymogami praworządności. Do tego nawiązuje również dokument Komisji, który zostanie ogłoszony w tę środę. Chodzi o przestrzeganie wartości podstawowych z artykułu 2. traktatu o UE (m.in. poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości).

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej