Mowa o Arkadiuszu Rzepińskim zamieszkałym w Londynie przywódcy brytyjskiej frakcji Narodowego Odrodzenia Polski, organizacji opowiadającej się m.in. przeciwko mieszaniu się ras oraz za wyjściem Polski z Unii Europejskiej i NATO. Raport nazywa Rzepińskiego bez ogródek „nazistą”.

Banki żywności „tylko dla białych”

Według organizacji pozarządowej Hope Not Hate aktywnych działaczy NOP-u ma być na terenie Wielkiej Brytanii około 100. Sami działacze NOP-u w UK, w tym Rzepiński, odmawiają podania liczb. Głównym obszarem aktywności polskich nacjonalistów jest Manchester i południowa część kraju, głównie Londyn.

W ostatnim czasie aktywiści NOP-u coraz śmielej wchodzą też na teren Szkocji. Pierwszy raz mieli się pojawić w Glasgow już w ubiegłym roku. Interesują się głównie bezdomnymi; prowadzą dla nich banki żywności „tylko dla białych”. – To bardzo niepokojące, że prowadzą akcje skierowane do osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej, by wśród nich siać nienawiść i pogłębiać podziały, które już istnieją w naszym społeczeństwie – uważa Nicola Hay ze szkockiego oddziału Show Racism the Red Card.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej