Śledczy wyrazili zdecydowane poparcie dla oceny zatrzymania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny, której dokonał rzecznik praw obywatelskich w swych wystąpieniach. Chodziło m.in. o krytykę użycia kajdanek zespolonych, stosowanie chwytów obezwładniających, wyprowadzenie zatrzymanego boso i w bieliźnie, czy przeprowadzanie czynności w nocy.

„Z przykrością zauważamy, że Prokurator Generalny nie okazuje zrozumienia i nie wspiera Pana działalności, mimo że godność ludzka jest prawem nienaruszalnym i niezbywalnym, a zakaz tortur i nieludzkiego traktowania obowiązuje zawsze i wszystkich. W sprawie zabójstwa 10-letniego dziecka Prokurator Generalny ponownie wypowiadał słowa niegodne prokuratora, które mogły stanowić zarzewie samosądu” – piszą do Bodnara prokuratorzy.

Zapewniają go, że sami, podejmując jako prokuratorzy decyzje ingerujące w wolność obywateli, nie kierują się pogardą albo niechęcią wobec podejrzanych i podsądnych. Z empatią, lecz również bezstronnie traktują pokrzywdzonych.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej