Decyzja o tym, kto zastąpi kończącą kadencję w październiku wiceszefową NATO Amerykankę Rose Gottenoeller, ma zapaść przed wakacyjną przerwą. Podejmie ją osobiście sekretarz generalny Jens Stoltenberg. Jak podaje RMF FM – powołując się na rozmówcę w Kwaterze Głównej Sojuszu – rozważana jest kandydatura Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu Andrzeja Dudy. „Krzysztof Szczerski ma poparcie Amerykanów. Jest to poparcie kluczowe, ale nie decydujące w 100 procentach” – pisze portal.

Głównym rywalem Szczerskiego jest podobno estoński minister obrony, który liczyć może z kolei na poparcie Niemiec i Francji.

Jeśli nie NATO, to Komisja Europejska

Jeżeli tę rywalizację Szczerski przegra, wróci na karuzelę nazwisk typowanych do formującej się Komisji Europejskiej. Polska może liczyć na tekę unijnego komisarza, ale sama ma problem z wyłonieniem odpowiedniego kandydata. Była premier Beata Szydło miała poinformować prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że „nie chce kompromitacji” w związku ze słabą znajomością języków obcych. Te zna Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych, jednak i ona nie chce być na świeczniku.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej