Agenci CBA zabrali Osieckiego do aresztu we wtorek późną nocą. Zażalenie, które już zapowiedzieli obrońcy byłego prezesa TFI Altus, będzie rozpatrywał ten sam sąd, ale w składzie trzech sędziów.

Osieckiemu, właścicielowi i byłemu prezesowi największego w Polsce prywatnego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych "Altus", prokuratura zarzuca wyrządzenie szkody spółce GetBack.  

Delegowanie sędziego przez szefa prokuratorów? "To nie ma znaczenia"

Wtorkowe korzystne dla prokuratury rozstrzygnięcie wydał Przemysław Filipkowski. Tego doświadczonego sędziego delegował do Sądu Apelacyjnego w Warszawie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Co ciekawe, sędzia Filipkowski jest też zastępcą rzecznika dyscyplinarnego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga, czyli oskarża w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów.

Na stanowisko zastępcy rzecznika dyscyplinarnego powołał go (z trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenia sędziów) Piotr Schab, główny rzecznik dyscyplinarny, który z kolei stanowisko zawdzięcza bezpośrednio Ziobrze (jednocześnie szefowi prokuratury). W środę sędzia Filipkowski nie zgodził się na wnioskowane przez obronę wstrzymanie wykonania decyzji o areszcie.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej