Obrońcy zapowiadają zażalenie. Będzie je rozpatrywał ten sam sąd, ale w składzie trzech sędziów. Dzisiejsze korzystne dla prokuratury rozstrzygnięcie wydał sędzia Przemysław Filipkowski delegowany decyzją ministra sprawiedliwości do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Co ciekawe, Filipkowski jest też zastępcą rzecznika dyscyplinarnego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga, czyli oskarża w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów.

Na stanowisko zastępcy rzecznika powołał Filipkowskiego (z trzech kandydatów przedstawionych przez zgromadzenia sędziów) Piotr Schab, główny rzecznik dyscyplinarny, który swe stanowisko zawdzięcza bezpośrednio Zbigniewowi Ziobrze (jednocześnie szefowi prokuratury) i słynie ze ścigania niepokornych sędziów.

Sędzia Schab wcześniej orzekający na poziomie sądu okręgowego także jest dzięki decyzji ministra sprawiedliwości na delegacji w warszawskim sądzie apelacyjnym. Orzeka tam także na delegacji Dariusz Drajewicz, przed „dobrą zmianą” orzekający w rejonie, a obecnie także wiceprezes w warszawskim sądzie okręgowym oraz członek neo-KRS.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej