- To jest legenda w Polskim Radiu 24 - zapowiedział swojego gościa we wtorkowej audycji prowadzący Michał Rachoń. Jak zwrócił uwagę, „mało czasu mają na spotkania w Telewizji Polskiej, ale tutaj czasu jest więcej”.

Rachoń prowadzi w TVP takie programy jak „Minęła 20” i „Woronicza 17”. To w tym ostatnim na początku roku wyemitowano filmik Barbary Pieli „Plastusie” ukazujący Jerzego Owsiaka jako marionetkę nakręcaną przez polityków umiejącą powiedzieć tylko „sie ma”, a pieniądze przekazującą Hannie Gronkiewicz-Waltz. Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwracał uwagę KRRiT również na „możliwy antysemicki wydźwięk animacji”. Rachonia na miesiąc zawieszono.

Satyryk Jan Pietrzak swoje niewybredne żarty miał z kolei w telewizji publicznej okazję prezentować niejednokrotnie. Jak choćby podczas „Imienin Pana Janka” w TVP 1, kiedy to nie tylko nazywał obecna opozycję „wyjątkowo głupią”, ale również drwił choćby z koloru skóry byłego prezydenta USA Baracka Obamy „W USA był Biały Dom, a potem Czarny Barak”). Podczas występu w prawicowym Klubie Ronina wskazywał „naturalne środowisko ekologiczne” posła PO Stefana Niesiołowskiego (jest profesorem specjalizującym się w owadach): „wszy, mendy, gnidy, pluskwy, muchy plujki, żuki gnojniki”. - I to jest również jego elektorat - zaznaczał wtedy. TVP Kultura retransmitowała występ kilka miesięcy później.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej