Źródło danych TVN24.pl

Lokale wyborcze zostały zamknięte o 21. Zaraz potem poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki uzyskane metodą exit poll, czyli ankiety przeprowadzonej wśród wyborców po oddaniu przez nich głosu. Oficjalne wyniki powinny zostać podane w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano.

Frekwencja wyniosła 43 proc. Prowadzi PiS z 42,4 proc. poparcia. KE ma 39,1 proc.

Wiosna osiągnęła 6,6 proc. poparcia, a Konfederacja 6,1 proc.

Polacy wybrali 52 europarlamentarzystów. To o jednego więcej niż w poprzednich wyborach. Różnica wynika z tego, że ordynację do wyborów tworzono z założeniem, że Wielka Brytania nie będzie w nich uczestniczyć ze względu na brexit, który miał nastąpić w marcu tego roku. Tak się jednak nie stało i 52. europarlamentarzysta obejmie swój mandat, kiedy Londyn formalnie opuści Unię.

PKW podaje dane o frekwencji

Do godz. 12 głos oddało 14,39 proc. uprawnionych Polaków - podała PKW. To porównywalny wynik z ostatnimi wyborami parlamentarnymi w 2015 r. Wtedy do południa zagłosowało 16,47 proc. wszystkich z prawem głosu (ostatecznie frekwencja wyniosła wtedy 50,9 proc.). To również niemal dwukrotnie lepszy wynik niż w wyborach europejskich w 2014 r., gdy do godz. 12 do urn poszło 7,31 proc. uprawnionych. Pięć lat temu w wyborach do PE wzięło udział ostatecznie 23,83 proc. uprawnionych do głosowania.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej