W poniedziałek napisaliśmy w „Wyborczej” o 15-hektarowej działce we wrocławskim Oporowie. Morawiecki kupił ją w 2002 r. od parafii garnizonowej za 700 tys. zł, choć podczas procesu dotyczącego przekrętów przy zwracaniu ziemi Kościołowi biegła sądowa wyceniła 15 ha na 4 mln zł. W prokuraturze obecny szef rządu zeznał w 2006 r., że działkę kupił dzięki znajomości z abp. Henrykiem Gulbinowiczem. Dziś teren ten wart jest – wg ekspertów od nieruchomości – nawet 60-70 mln zł. Można na nim budować wieżowce, a obok już powstały fabryki i drogi, w pobliżu przebiega też obwodnica Wrocławia. W 2013 r. prawie cały majątek Morawiecki przepisał na żonę.

W poniedziałek premier za pośrednictwem prawnika z kancelarii Gide Loyrette Nouel poinformował o wystąpieniu przeciwko „Wyborczej” na drogę sądową.

Co to za kancelaria?

Kancelaria Gide Loyrette Nouel – to francuska spółka prawnicza z dużą filią w Warszawie. Mecenas Dariusz Tokarczuk, który w poniedziałek ogłosił, że Iwona Morawiecka pozywa „Wyborczą”, jest w kancelarii głównym partnerem. Na stronie GLN można przeczytać, że doradza Polskiemu Funduszowi Rozwoju (oczko w głowie premiera) i KGHM.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej