"Zasadniczym celem podjętej pracy jest troska o ochronę dzieci i młodzieży" - wyjaśnił. Zespół ma zacząć pracę w poniedziałek.

Tego samego dnia w Sejmie ma zostać przedstawiony projekt powołania komisji badającej przypadki pedofilii, złożonej z prawników, psychologów, seksuologów i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Nad dokumentem od pół roku pracuje fundacja Nie Lękajcie Się. Powołania takiej komisji domaga się opozycja. Komisja ma być niezależna od Kościoła i od rządu.

Społeczeństwo domaga się także wyjaśnienia roli hierarchów w tuszowaniu zbrodni księży. Rano w sobotę przed kościołem Michała Archanioła w Poznaniu, w którym kazanie wygłaszał abp Marek Jędraszewski, zgromadzili się byli uczniowie I LO im. Karola Marcinkowskiego. To 100-lecie tej szkoły (której absolwentem był sam hierarcha) właśnie świętowano. 

Protestujący domagali się dymisji metropolity krakowskiego, który neguje m.in. raport fundacji Nie Lękajcie Się na temat pedofilii. Na transparentach pojawiło się hasło: "Wstyd nam za ciebie".

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej