Jacek Rostowski był ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska w latach 2007-13. Już raz ubiegał się o miejsce w Parlamencie Europejskim z Bydgoszczy w 2014 r., ale bez rezultatu. Ma podwójne obywatelstwo - polskie i brytyjskie, pochodzi z rodziny polskich emigrantów. Jego ojciec współpracował z rządem na wychodźstwie. Obecnie Rostowski należy do Zespołu Doradców Platformy Obywatelskiej.

O tym, że zamierza ponownie ubiegać się o miejsce w europarlamencie, poinformował na Twitterze. Zajmie drugie miejsce na londyńskiej liście partii Change UK, której celem jest powtórne referendum w sprawie brexitu i pozostanie Wielkiej Brytanii w UE. Jak zapowiedział, będzie reprezentował „wszystkich obywateli europejskich w Londynie, po pierwsze Brytyjczyków, ale także Polaków, Francuzów, Hiszpanów”.

Wielka Brytania z powodu odroczenia brexitu co najmniej do 31 października tego roku jest zobowiązana do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na razie jedynym ugrupowaniem, które poważnie potraktowało to zadanie, jest Brexit Party sformowana przez Nigela Farage'a, jednego z najgorętszych zwolenników brexitu.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej