W sondażu, który dla naszej redakcji przeprowadził Kantar, zadaliśmy trzy pytania: jak oceniasz prowadzenie przez Jarosława Kaczyńskiego negocjacji biznesowych w siedzibie jego partii?; czy prokuratura powinna wszcząć śledztwo w sprawie Srebrnej i „taśm Kaczyńskiego”?; czy prezes PiS jest przez prokuraturę traktowany jak każdy obywatel, czy też ma uprzywilejowaną pozycję?

Z odpowiedzi wynika, że opinia publiczna domaga się pełnego wyjaśnienia tej sprawy. Tylko 15 proc. respondentów uznało, że w zachowaniu Kaczyńskiego „nie ma nic złego”. Jako „niewłaściwe” określiło je 41 proc. Aż 44 proc. respondentów wybrało odpowiedź „niewiele wiem na ten temat” – tym osobom nie zadaliśmy pozostałych dwóch bardziej szczegółowych pytań.

Na pytanie: „Czy prokuratura powinna wszcząć śledztwo?” – „zdecydowanie tak” odpowiedziało 51 proc. respondentów, „raczej tak” – 18 proc. „Nie” i „raczej nie” – po 14 proc. Wynik: blisko 70 do 28. Śledztwa domaga się większość wyborców wszystkich partii (w elektoracie Koalicji Europejskiej aż 98 proc.) z wyjątkiem PiS – wszczęcia go chce 26 proc., przeciw jest 69 proc.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej