W najnowszym eurosondażu Kantar dla „Wyborczej” Prawo i Sprawiedliwość zdobywa 36 proc. i wyprzedza Koalicję Europejską – 33 proc. Różnica mieści się w obrębie błędu statystycznego. Na trzecim miejscu uplasowała się Wiosna Biedronia z wynikiem 14 proc., Konfederacja (Korwin-Mikke, Liroy, Winnicki, Braun) i Lewica Razem (Razem, UP, RSS) zdobywają po 5 proc., Kukiz’15 ma 4 proc. poparcia i spada pod próg wyborczy.

Gdyby takie wyniki padły w majowych wyborach do europarlamentu, PiS miałby 20 europosłów, KE – 19, Biedroń – 8, a Konfederacja i Lewica Razem po 2. Gdyby podobne wyniki padły jesienią w wyborach do Sejmu, PiS nie miałby szans na utrzymanie władzy – jedyną możliwą koalicją większościową byłby sojusz Koalicji Europejskiej z Wiosną.

Przegrany Kukiz, Lewica w górę

Po burzliwym początku roku – zjednoczeniu Koalicji Europejskiej oraz ujawnieniu nazwy i członków Wiosny, Konfederacji i Lewicy Razem – sytuacja na scenie partyjnej się ustabilizowała. W stosunku do poprzedniego sondażu „Wyborczej” z początku marca różnice są niewielkie i zwykle nie przekraczają błędu statystycznego. PiS zyskało 3 pkt proc., KE straciła 2 pkt, Wiosna zyskała 3 pkt. Największym przegranym jest Paweł Kukiz – spadł z 7 proc. poparcia na 4 proc., czyli poniżej progu wyborczego. Wygląda na to, że Konfederacja Korwin-Mikkego, Liroya, Winnickiego i spółki może zająć miejsce siły wyrażającej bunt młodych, prawicowych mężczyzn: wśród wyborców płci męskiej w wieku 18-30 lat Konfederacja zwycięża z wynikiem 29 proc., dystansując Kukiz’15, którego w tej grupie popiera 11 proc.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej