Fundację założyło sześć osób, wśród nich: Kaczyński, Sławomir Siwek (wówczas wiceprezes PC, dziś poza polityką), Krzysztof Czabański (obecnie poseł PiS i szef Rady Mediów Narodowych), Maciej Zalewski. Na jej bazie Kaczyński chciał stworzyć koncern medialny w kontrze do „Wyborczej”.

Fundacja skorzystała na likwidacji RSW Prasa-Książka-Ruch, do którego w czasach PRL należała większość gazet. W przetargu kupiła popularną popołudniówkę „Express Wieczorny” i wzięła w dzierżawę kilka nieruchomości, wśród nich redakcję pisma przy Al. Jerozolimskich i stojący przy Srebrnej 16 budynek Prasowych Zakładów Graficznych z pokaźną działką. Kilka lat później właśnie te dwie nieruchomości przypadły spółce Srebrna.

Fundacja uwłaszczyła się na nieruchomościach, korzystając z tzw. ustawy Adama Glapińskiego, ówczesnego ministra budownictwa i wiceprezesa PC, dziś szefa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z jej zapisami grunty bez przetargu mógłby kupić koncern RSW, bo przez lata je użytkował. Koncernu już jednak nie ma, ale Fundacja ma status spadkobiercy RSW, nie obowiązuje jej przetarg.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej