Relację z ogłoszenia wyroku TK obejrzysz tutaj.

Wyrok w sprawie ustawy o KRS zapadł w poniedziałek na posiedzeniu niejawnym, a potem jedynie został ogłoszony. Orzeczenie wydał pięcioosobowy skład pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Prezes TK wyznaczyła do niego wyłącznie osoby wybrane do Trybunału przez PiS, a te zatwierdziły reformę KRS autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Wyrok zapadł większością głosów.

- Art. 9a ustawy o KRS jest zgodny z konstytucją - ogłosiła Julia Przyłębska. Zgodnie z przepisem "Sejm wybiera spośród sędziów piętnastu członków Rady na wspólną czteroletnią kadencję". 

Sprawozdawcą, który przygotował projekt orzeczenia, był Justyn Piskorski – jeden z trzech dublerów, których PiS wybrał na zajęte miejsca sędziów TK. Dziś orzekają, chociaż nie są sędziami Trybunału. O wyłączenie Piskorskiego wnioskował do TK rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. „Udział osoby nieuprawnionej w składzie przesądza o nieważności postępowania” –  napisał do Trybunału jeszcze przed posiedzeniem. - TK oddala wniosek - powiedziała Przyłębska.

Pozostało 81% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej