To precedensowa sprawa. Trzy ocalałe ofiary nazistowskich zbrodni pozwały w procesie cywilnym wydawnictwo Katmar (znane także jako Finna) oraz redaktora tego wydawnictwa Andrzeja Rybę.

Chodzi o publikowanie książek Léona Degrelle’a, belgijskiego polityka i publicysty, który kolaborował z nazistowskimi Niemcami i negował Holocaust.

Gloryfikują nazizm i osobiście Adolfa Hitlera

Po ścieżkę cywilną sięgnięto dlatego, że z danych – np. stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita – wynika, że prokuratura nie wykazuje wielkiego zainteresowania ściganiem przestępstw z nienawiści, w tym w szczególności przestępstw o charakterze profaszystowskim i antysemickim.

Regułą są odmowy wszczęcia śledztwa lub umorzenia postępowania w większości spraw zawartych np. w bazie zgłoszeń z ostatnich dwóch lat, którą prowadzi stowarzyszenie.

Ocalałe ofiary twierdzą, że dwie książki Degrelle’a – „Wiek Hitlera 1” i „Wiek Hitlera 2. Hitler Demokrata” opublikowane przez wydawnictwo Andrzeja Ryby - naruszają ich dobra osobiste jako ofiar II wojny światowej. Ich zdaniem publikacje gloryfikują nazizm i osobiście Adolfa Hitlera. Propagują zajadły antysemityzm i bezpośrednio zaprzeczają Holocaustowi oraz innym zbrodniom nazistowskim przeciwko ludzkości.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej