- Dostałem właśnie wykaz osób, które dostały od prezesa NBP odznakę honorową "Za Zasługi dla Bankowości Rzeczypospolitej Polskiej". No, nie zgadniecie, kto się tak zasłużył bankowości - napisał na Twitterze dziennikarz. 

Na liście jest m.in. Marek Chrzanowski, były szef Komisji Nadzoru Finansowego, który stracił stanowisko po publikacji "Gazety Wyborczej". Ujawniliśmy, że Chrzanowski złożył korupcyjną propozycję Leszkowi Czarneckiemu, właścicielowi Getin Noble Banku. W zamian za przychylność przy restrukturyzacji jego banków Czarnecki miał zatrudnić wskazanego przez Chrzanowskiego prawnika z Częstochowy. I zagwarantować wynagrodzenie w wysokości 1 proc. skapitalizowanej wartości banku Czarneckiego (z naszych informacji wynika, że to ok. 40 mln zł).

Czarnecki rozmowę nagrał. Chrzanowski spędził dwa miesiące w areszcie, ale w styczniu został wypuszczony na wolność. Śledztwo w jego sprawie trwa. Jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej i majątkowej. Grozi za to 10 lat więzienia. Sąd uznał, że zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż dopuścił się zarzucanego mu czynu, ale na tym etapie postępowania nie zachodzi już obawa matactwa.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej