Prosimy o bezpłatną rejestrację na spotkanie pod adresem biletycjg24.pl lub zgłoszenie telefoniczne pod numerem 22 555 54 55 

Czy można w pokojowy sposób zakończyć konflikt polityczny? I jak przekroczyć polaryzację polityczną? Te pytania są dziś równie aktualne jak w 1989 roku, kiedy opozycja i władza w Polsce usiadły do rozmów przy Okrągłym Stole. Chociaż historia się nie powtarza, doświadczenie Okrągłego Stołu pozostaje bardzo ważną i ponadczasową lekcją, także na poziomie techniki politycznej.

W komentarzu do wydanej niedawno książki pt. "Psychologia Okrągłego Stołu" Adam Michnik mówi: 

 „Okrągły Stół wciąż budzi kontrowersje - zarówno jego geneza, jak przebieg i rezultaty. Wczorajsi więźniowie zasiedli do negocjacji z wczorajszymi strażnikami więzień. Ta książka mówi o psychologicznych uwarunkowaniach, które wyznaczały postawy negocjatorów z obu stron. Dla mnie, uczestnika obrad Okrągłego Stołu, był to wielki zbiorowy sukces polskich elit politycznych, które wykorzystały konstelację międzynarodową (przemiany w Związku Sowieckim) i wypracowały pokojowy mechanizm demontażu dyktatury. Okrągły Stół otworzył drogę do wyborów 4 czerwca 1989 roku, które stały się narodowym referendum na rzecz demokracji. Wciąż jednak niemało jest takich, którzy widzą w nim zdradziecką zmowę „czerwonych” z „różowymi”, albo też zręczny manewr komunistów, który pozwolił im zachować władzę i pieniądze. Kto ma rację?”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej