Z papieżem Franciszkiem posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z partii Teraz!, warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska oraz prezes pomagającej ofiarom nadużyć seksualnych fundacji Nie Lękajcie Się Marek Lisiński spotkali się w środę. Podczas rozmowy przekazali mu raport na temat polskich biskupów, którzy ukrywali i przenosili księży, którzy byli sprawcami nadużyć seksualnych.

- Pokazujemy w nim, że polscy biskupi łamali prawo zarówno świeckie, jak i kanoniczne - mówiła „Wyborczej” Scheuring-Wielgus. - Poprosiłam papieża, żeby zapoznał się z tym raportem jeszcze przed synodem. Obiecał, że na pewno to zrobi.

Episkopat: Zero tolerancji dla grzechu

W czwartek rozpoczyna się spotkanie przewodniczących episkopatów z całego świata poświęcone tematowi pedofilii. Z problemem tym Kościół - nie tylko w Polsce - zmaga się od lat. W dniu, w którym papież zapowiedział spotkanie w Watykanie, media opublikowały ustalenia raportu, z którego wynika, że w latach 1946-2014 ofiarą wykorzystania seksualnego przez katolickich duchownych w Niemczech padło ponad 3,6 tys. nieletnich.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej