O takim wniosku, który właśnie wysyła do warszawskiej Prokuratury Okręgowej, poinformował na Facebooku mecenas Roman Giertych. Razem z Jackiem Dubois reprezentuje on Austriaka w jego sporze z szefem partii rządzącej.

Giertych napisał: „Wysyłamy dzisiaj wniosek o wyłączenie prokurator prowadzącej postępowanie sprawdzające w sprawie zawiadomienia odnoszącego się do Jarosława Kaczyńskiego. Uzasadnieniem wniosku są działania podejmowane na ostatnim przesłuchaniu, które: były próbą zapisania zeznań, które nie zostały wypowiedziane przez świadka, próbą utrwalenia w protokole tak zapisanych zeznań pomimo sprzeciwu świadka i jego pełnomocników, wynikającą z tego faktu wielogodzinną zwłoką w postępowaniu, która przedłużyła zakończenie zeznań Geralda Birgfellnera.

W wysłanym dzisiaj wniosku domagamy się zmiany prokurator prowadzącej sprawę. Ze względu na specyfikę postępowania dotyczącego jednej z najważniejszych osób w Państwie proponuję, aby nowego prokuratora wyznaczyć w drodze losowania, w którym będą mogli wziąć udział pełnomocnicy zawiadamiającego. Nadto domagamy się niezwłocznego wszczęcia śledztwa w sprawie”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej