Chodzi o wyemitowany pod koniec stycznia w TVP Info odcinek programu „W tyle wizji”, który prowadzili Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz. W pewnym momencie prowadzący zapowiedział, że „teraz będzie mowa nienawiści”. - Pan Pankowski jest jedną z najbardziej nikczemnych person, szczerze mówiąc, z jaką się w życiu zetknąłem - obwieścił. Później użył zresztą określenia „wyjątkowo żałosna persona”, „okropna, straszna”.

- Mówimy o człowieku, który żyje z tego - i z tego, co wiem, bardzo dobrze z tego żyje - że od maleńkości oskarża Polaków o faszyzm. Jeździ po całym świecie i opowiada kocopały o polskim antysemityzmie - prawił Ziemkiewicz.

PRZECZYTAJ TEŻ: TVP grozi swojemu byłemu pracownikowi, który w Parlamencie Europejskim opowiadał, jak działa telewizja za czasów PiS

RPO interweniuje w sprawie programu TVP

Dr hab. Rafał Pankowski to współzałożyciel stowarzyszenia Nigdy Więcej, które od lat przygotowuje „brunatną księgę” - dokumentację przestępstw i incydentów na tle ksenofobicznym. W dniu emisji programu organizacja opublikowała raport o wybranych napaściach na muzułmanów w latach 2017-18 w Polsce. Pankowski bada przyczyny rasizmu i poszukuje metod przeciwdziałania mu. Tydzień temu został uhonorowany ustanowioną przez amerykańską Ligę przeciw Zniesławieniom Nagrodą Praw Człowieka im. Paula Ehrlicha i Gunthera K. Schwerina.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej