O sprawie senator z Prawa i Sprawiedliwości poinformował w poniedziałek wieczorem na Twitterze. "Zawiadomiłem Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie o możliwości naruszenia etyki zawodowej przez adwokatów R. Giertycha i J. Dubois" - napisał, dołączając zdjęcia wysłanego przez siebie pisma.

Jak czytamy w zawiadomieniu, do złożenia skargi senatora skłoniły "pojawiające się w ostatnich dniach informacje medialne na temat działalności adwokatów Romana Giertycha oraz Jacka Duboisa". Jego zdaniem adwokaci, którzy reprezentują austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, "mogli dopuścić się poważnego naruszenia zasad etyki zawodowej".

Na czym to naruszenie miałoby polegać? Według Pęka znani adwokaci:

  • działali "wbrew interesom swojego klienta, narażając go na odpowiedzialność karną i "zataili przed nim ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej";
  • w relacjach z Birgfellnerem "nie dochowali należytej uczciwości, sumienności i gorliwości", działając w złej woli;
  • nie dochowali tajemnicy zawodowej "bądź przez osobiste ujawnienie uzyskanych od klienta informacji, bądź przez brak dopilnowania, aby informacji tych nie ujawniły osoby współpracujące z adwokatami";
  • "przyjmowali w mediach rolę rzecznika prasowego" Birgfellnera oraz "udzielali wypowiedzi, które nie wynikały z merytorycznej potrzeby odpowiedzi na zarzuty stawiane klientowi".
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej