„Nie może budzić wątpliwości, że zachowania sędziów Moniki Frąckowiak i Arkadiusza Krupy wyczerpały znamiona deliktów dyscyplinarnych, jednak sędziowie nie uświadamiali sobie, że naruszają przepisy. Dlatego rzecznik zdecydował o niewszczynaniu postępowań dyscyplinarnych przeciw nim” – tak w skrócie brzmi decyzja rzecznika.

W piątek ogłosił ją główny rzecznik dyscyplinarny sędziów w kraju Piotr Schab, który – wraz z dwoma zastępcami – pilnuje, czy sędziowie przestrzegają prawa. Wszystkich powołał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na mocy prezydenckiej reformy sądownictwa. – Rzecznicy wzięli na cel sędziów, którzy upominają się o niezależność sadownictwa – uważa dziś środowisko sędziowskie.

Rzecznik: Sędziowie uczestniczyli w parodii rozprawy

W październiku zastępca rzecznika, sędzia Przemysław Radzik, wezwał do złożenia wyjaśnień dwoje sędziów z Iustitii – Arkadiusza Krupę z Łobza i Monikę Frąckowiak z Poznania. Powód? Oboje prowadzili symulację rozprawy podczas festiwalu Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock). „W trakcie parodii rozprawy użyli stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co naruszało powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego” – uznał Radzik. Przy okazji wystąpił do prezesów sądów obojga sędziów o informacje na temat ich pracy orzeczniczej z ostatnich trzech lat.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej