„Dyskusja ta wydaje się być wynikiem jakiegoś nieporozumienia, gdyż rozdział ten jest zagwarantowany zarówno w Konstytucji Rzeczypospolitej, jak również w Konkordacie. Odpowiada temu także stan faktyczny, tzn. wzajemna niezależność instytucji Państwa i Kościoła” - pisze abp Stanisław Gądecki w wydanym w piątek stanowisku.

Temat konieczności ich rozdziału powrócił za sprawą Barbary Nowackiej z Inicjatywy Polska, która w weekend przedstawiła swój projekt zmian. - To dyskusja, która pozwoli w następnym parlamencie zacząć działać tak, żebyśmy mieli pewność, że te relacje między państwem polskim a Kościołem rzymskokatolickim są zdrowe - mówiła w ubiegłą niedzielę przed Sejmem.

Stowarzyszenie zaproponowało już projekt ustawy, zgodnie z którym szkoły „mogą udostępniać bezpłatnie sale Kościołom i związkom wyznaniowym na naukę religii w ramach zajęć pozalekcyjnych”, ale koszty lekcji religii nie mogłyby już być pokrywane ze środków publicznych. - Jeśli państwo ma funkcjonować poprawnie, nie ma powodu, by finansowało jedną konkretną religię - podkreślała Nowacka.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej