O opracowywanym raporcie członkowie fundacji Nie Lękajcie Się poinformowali w poniedziałek na spotkaniu parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania mowie nienawiści i ochrony praw człowieka. Spotkanie poświęcone problemowi pedofilii w Kościele katolickim poprowadziła przewodnicząca zespołu, posłanka partii Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus.

- Przygotowujemy raport o biskupach, w połowie lutego zawieziemy go do Watykanu - zapowiedziała Agata Diduszko-Zyglewska, współtwórczyni "Mapy kościelnej pedofilii" i warszawska radna wybrana w ostatnich wyborach z list Koalicji Obywatelskiej. - W raporcie napiszemy, którzy biskupi w Polsce przenosili sprawców z diecezji do diecezji. Bardzo często było bowiem tak, że ci sprawcy w kolejnych miejscach popełniali kolejne przestępstwa - dodała.  

Czy Franciszek dowie się o polskich biskupach?

 - W drugiej połowie lutego odbywa się synod, na który przyjeżdżają przedstawiciele episkopatów z całego świata - tłumaczyła Scheuring-Wielgus. - W Chile, gdy wyszło na jaw, że biskupi zatajali przestępstwa pedofilskie, zostali odwołani i stracili funkcje. Wiemy, że w Polsce wielu biskupów nie reagowało na podobne przypadki. Ci biskupi powinni ponieść takie same konsekwencje - mówiła posłanka.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej