To już drugi kongres organizowany przez rzecznika praw obywatelskich we współpracy z OBWE. - Możemy jeszcze raz porządnie i rzetelnie porozmawiać o stanie przestrzegania praw człowieka, zastanowić się nad diagnozą, porozmawiać o perspektywach - mówił podczas otwarcia Adam Bodnar.

A rok to szczególny: to nie tylko stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i wywalczenia przez Polki praw wyborczych, ale również 70. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i 25. rocznica ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W tym czasie na forum Europy toczy się dyskusja o przestrzeganiu w Polsce zasad praworządności.

- Po 70 latach nie ma mowy, aby ktokolwiek powstrzymał nas od zabrania głosu w sprawach określonych deklaracją. Ona jest hołdem dla ofiar wojny i zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń, że „nigdy więcej” - podkreślał podczas wystąpienia otwierającego kongres prof. Mirosław Wyrzykowski, prawnik, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, członek rady społecznej RPO.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej