Oświadczenie podpisali: Hanna Gronkiewicz-Waltz (prezes NBP w latach 1992-2001) Leszek Balcerowicz (prezes NBP w latach 2001-07) i Marek Belka (prezes NBP w latach 2010-16). Ich wystąpienie jest reakcją na czwartkową akcję CBA i prokuratury, w wyniku której doszło do zatrzymania kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego z lat 2011-16: Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka oraz pięciu innych urzędników odpowiedzialnych za nadzór nad systemem SKOK.

Oświadczenie

Uważamy zatrzymanie Andrzeja Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i ich współpracowników na mocy decyzji prokuratora A. Gołucha popieranej przez B. Święczkowskiego i Z. Ziobrę za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości.

KNF objęło nadzorem SKOK-i dopiero pod koniec 2012 roku, po długich latach obstrukcji stosowanej przez PiS. Zatrzymani doprowadzili w krótkim czasie do ujawnienia ogromnych strat, zwłaszcza w SKOK Wołomin. Już w maju 2013 roku zgłosili do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia tam przestępstwa. Po ponownej kontroli na początku 2014 roku W. Kwaśniak został ciężko pobity przez bandytów nasłanych przez mocodawcę ze SKOK Wołomin.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej