W środę od rana trwały w Sejmie próby utworzenia wspólnego klubu PO-Nowoczesna. Po południu władze Platformy zarekomendowały zmianę nazwy swojego klubu na Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Posłowie PO przez aklamację zaakceptowali zmianę. Do nowego klubu dołączyło siedmiu dotychczasowych posłów Nowoczesnej i jeden były poseł tej partii.

Parlamentarzyści, którzy przeszli do PO-KO, to: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Sowa, Kornelia Wróblewska, Michał Jaros, Paweł Kobyliński, Elżbieta Stępień,  Krzysztof Truskolaski oraz Piotr Misiło, który niedawno został wykluczony z Nowoczesnej. Kamila Gasiuk-Pihowicz została wiceprzewodniczącą nowego klubu.

- To kolejny krok na drodze do celu, jakim jest odsunięcie PiS od władzy. Dzisiaj głównym wyzwaniem jest walka z PiS i w tej walce musimy działać wspólnie. Dlatego powstał wspólny klub - powiedziała Gasiuk-Pihowicz. - Wiemy, że są w Nowoczesnej osoby, które chcą iść bardziej samotną drogą, ale wszystkich, którzy chcą wzmacniać Koalicję Obywatelską, zapraszamy do współpracy - dodała.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej