Poparcie dla Platformy Obywatelskiej to 21 proc. - również o 2 punkty więcej niż w poprzednim sondażu. CBOS zdecydował się zbadać poparcie dla Zjednoczonej Prawicy jako całości, ale Koalicję Obywatelską rozbił na dwa podmioty: Nowoczesna notuje wynik 2 proc., co oznacza, że jest pod progiem wyborczym. 

Do Sejmu wszedłby jeszcze PSL z wynikiem 7 proc., Kukiz’15 - 6 proc. i SLD - 5 proc. Poparcie dla ludowców wzrosło o 2 pkt, dla SLD - o 1 pkt, a wynik Kukiza pogorszył się o 2 pkt. 

Pod progiem oprócz Nowoczesnej’ są Wolność Janusza Korwin-Mikkego (3 proc.) i Partia Razem - 2 proc. Kolejne 2 proc. wskazały "inną partię", 10 proc. nie potrafiło powiedzieć, na kogo zagłosuje. 

Deklarowana frekwencja to 75 proc., kolejne 9 proc. jeszcze nie zdecydowało, czy poszłoby na wybory, a 16 proc. stwierdziło, że na głosowanie nie pójdzie. 

Sondaż przeprowadzono między 8 a 15 listopada - a więc badanie obejmuje zaledwie trzy dni od czasu, gdy "Wyborcza" ujawniła aferę KNF. Nie można więc na podstawie tego badania wysnuć wniosku, czy zaszkodziła ona notowaniom partii rządzącej. CBOS przepytał liczącą 1051 osób grupę dorosłych mieszkańców Polski. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej