Przez Warszawę przeszedł marsz "Dla Ciebie, Polsko" wraz z marszem narodowców. Decyzją MSWiA został podzielony na dwie części: w pierwszej szli politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim, prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim na czele.  

Za "kordonem bezpieczeństwa" maszerowali natomiast narodowcy. Według policji ulicami miasta szło 250 tys. osób. W drugiej części marszu byli przedstawiciele ONR i Młodzieży Wszechpolskiej, ale także neofaszystowskiej włoskiej Forza Nuova. Hasła "Bóg, honor i ojczyzna" przeplatały się z "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". W stronę kontrmanifestantów z Obywateli RP poleciały race, zaatakowana została też dziennikarka "Wyborczej"

Fotografia Ady Zielińskiej przedstawia kobietę siedzącą na łóżku. Za jej plecami przez duże, odsłonięte okno widzimy czerwone racowisko z Marszu Niepodległości na rondzie Dmowskiego. Zdjęcie zostało zmontowane z dwóch kadrów robionych niemal w tym samym czasie. Przez niespełna dwie godziny udostępniło je ponad tysiąc osób. 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej