O wydaniu ENA poinformowali na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz szef pionu śledczego IPN, zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski. W nakazie sąd garnizonowy wymienia 30 przestępstw, które Michnik w latach 1952-53 popełnił wobec m.in. przedstawicieli opozycji demokratycznej i Państwa Podziemnego. Chodzi m.in. o wydawanie bezprawnych wyroków śmierci.

Pozorski stwierdził, że zgromadzono obszerny materiał dowodowy, a Stefan Michnik „sprzeniewierzył się zasadzie obiektywizmu, określonej w art. 5 ówcześnie obowiązującego kodeksu wojskowego postępowania karnego, a orzekając w sprawach karnych kierował się przede wszystkim przesłankami natury ideologicznej, dążąc do fizycznej eliminacji osób postrzeganych przez ówczesne władze jako przeciwników politycznych".

Urodzony w 1929 r. Stefan Michnik od 1968 r. mieszka w Szwecji, od 2008 r. nie odbiera korespondencji od IPN. Pierwszy ENA został wydany przez polski sąd w 2010 r. Jednak sąd w Uppsali orzekł, że wymienione przestępstwa wedle prawa szwedzkiego przedawniły się.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej