O wizycie poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. 10 października "Wyborcza" na podstawie źródeł dyplomatycznych pisała, że Merkel spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmawiać ze sobą będą też ministrowie. 

Będzie to piąte spotkanie Merkel z Morawieckim w tym roku. Po raz ostatni rozmawiali w Brukseli w ubiegłym tygodniu. Poprzednie międzyrządowe konsultacje odbyły się w 2016 r. w Berlinie. 

O czym będą rozmawiać Morawiecki i Merkel?

Rozmówcy „Wyborczej” informowali nas, że rozmowy odbędą się w cieniu sporu o budowę drugiej nitki rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream.

Kanclerz Niemiec broni gazociągu Nord Stream 2, choć inwestycja ta nie spełnia wymogów europejskiej Unii Energetycznej. Gazociąg budowany jest na dnie Bałtyku, omija Ukrainę i Polskę.

Warszawa od lat przestrzega, że ta inwestycja pozwoli Rosji stosować wobec Ukrainy, Polski i innych krajów regionu szantaż gazowy. Obecnie Polska liczy na wsparcie ze strony USA. Prezydent Donald Trump potępił gazociąg, ale wbrew nadziejom rządu PiS nie nałożył sankcji na europejskie firmy zaangażowane w tę inwestycję, w tym na niemieckie koncerny energetyczne.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej