Portal powołuje się na źródła z otoczenia szefa Rady Europejskiej. Według WP czynnikiem przyspieszającym decyzję o starcie może być wynik Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych. Choć PiS uzyskał lepszy rezultat, zdaniem doradców Tuska KO ma coraz bardziej realne szanse na odebranie PiS władzy w parlamencie. 

Spekulacje dotyczące startu w wyborach Donalda Tuska pojawiają się co chwilę. W lipcu w rozmowie z TVN 24 były premier stwierdził, że jest "za wcześnie na spekulacje”. Ale chwilę później dodał: - Jedno mogę powiedzieć dzisiaj: gdyby Jarosław Kaczyński zdecydował się kandydować, to nie wahałbym się ani chwili i stanąłbym do takiego pojedynku. Możecie w Polsce państwo zapytać prezesa Kaczyńskiego, czy przyjmuje takie wyzwanie.

Czy wystartuje Andrzej Duda?

Wciąż nie jest też pewne, kto w wyborach w 2020 r. wystartuje po stronie PiS. Jeszcze niedawno w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" Jarosław Kaczyński podgrzewał spekulacje na temat tego, czy musi to być Andrzej Duda. Prezes PiS powiedział wówczas: - Gdyby mnie panowie zapytali, kto będzie naszym kandydatem na prezydenta w roku 2020, tobym powiedział, że obecny prezydent. Ale ta decyzja będzie oczywiście oficjalnie podjęta przez radę polityczną lub kongres partii.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej