Spółka Srebrna to perła w koronie ludzi związanych z PiS. Gdy media opisywały jej biznesowe ambicje i historię uwłaszczenia na dawnym majątku skarbu państwa, PiS zawsze odpowiadał, że Jarosław Kaczyński nie bierze udziału w biznesach firm powiązanych z jego środowiskiem politycznym.

Adres znakomity – Wola, zbieg ulic Srebrnej i Towarowej. Jedna z droższych i bardziej poszukiwanych lokalizacji w Warszawie. Srebrna urzęduje tam od lat 90. Prawie 100 proc. udziałów ma w spółce Instytut im. Lecha Kaczyńskiego – fundacja, w której radzie zasiada Jarosław Kaczyński. Głównym statutowym zadaniem Instytutu jest dbanie o dorobek byłego prezydenta RP i pamięć o nim.

Z dokumentów, którymi dysponuje „Wyborcza”, wynika, że 2 lutego 2018 r. rada Instytutu daje zgodę „na podjęcie przez zarząd Fundacji czynności związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego przez spółkę Srebrna”. Srebrna ma wnieść w wianie 5,4 tys. m kw. gruntu z dawną fabryką kotłów (wcześniej wystarała się o zgodę na jej rozbiórkę, bo to obiekt zabytkowy) i 350 tys. zł na rozkręcenie biznesu.

Pozostało 85% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej